Skip to main content

Uczciwy doradca kredytowy – co to znaczy?

By 28 kwietnia 20163 listopada, 2022doradca kredytowy

Inspiracją do napisania artykułu był najpierw telefon, a następnie mail od klientki, w którym pisze tak:

„W załączniku przesyłam draft naszej umowy o kredyt hipoteczny, który dostaliśmy z mężem do zapoznania się i mamy umówić się z bankiem na termin jej podpisania. W załączniku przesyłam też pierwotną symulację, którą doradca z banku przedstawił nam jeszcze na początku rozmów w sprawie kredytu. Jak widać umowa kredytowa zawiera inne warunki cenowe, nie te z symulacji, gdzie marża jest wyższa i wynosił 1,8%. Poprosiłam mailowo doradcę z banku o wyjaśnienie dlaczego tak się stało i otrzymałam taką oto odpowiedź, cyt: „Informuję, że różnica w marży Państwa kredytu jest spowodowana faktem, że w pierwotnej symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości. Oszacowana przez analityka wartość nieruchomości wynosi 303.000,00zł, a w następstwie marża wyniosła 1,8p.p.„. Czy coś teraz jeszcze możemy z tym zrobić? Oczywiście, że tak – czytaj dalej.

Co to znaczy uczciwy doradca kredytowy?

Tak dla pełnej jasności – ta sytuacja nie jest wynikiem mojej wyobraźni ani żadna kpina, ale niestety codzienna praktyka nieuczciwych doradców, którzy znają wszelkie tajniki kredytów. Aby „złapać” klienta na początku doradca kredytowy przedstawia rewelacyjne warunki kredytu, klient się cieszy, że wreszcie znalazł najlepsze rozwiązanie, składa u doradcy wniosek kredytowy a na końcu okazuje się, że warunki zawarte w decyzji kredytowej są inne, upss… I w tym miejscu następuje tłumaczenie: wina banku, analityka, nie powiodły się negocjacje… W najgorszej sytuacji jest klient, który nie ma alternatywy albo istnieje presja czasu – wtedy jest zmuszony do podpisania niekorzystnej umowy.

Zobacz jak powinien postąpić uczciwy doradca kredytowy i jak możesz sobie poradzić z nieuczciwym doradcą.

Uczciwy doradca poleci porównanie ofert w różnych źródłach

Niezależnie czy pytasz o kredyt bezpośrednio w banku czy u jakiegoś doradcy kredytowego, zweryfikuj jego propozycję w kolejnym miejscu. Skorzystaj z następnej firmy doradztwa kredytowego lub innego oddziału banku  i porównaj proponowane Ci wcześniej rozwiązania. Jeśli parametry kredytu się pokrywają możesz założyć, że są jednocześnie realne. Żaden uczciwy doradca kredytowy nie boi się weryfikacji jego propozycji, jeśli jest rzeczywiście uczciwa.

Zdecydowanie złóż wniosek do więcej niż jednego banku

Każdy rozsądny człowiek i profesjonalny doradca kredytowy składa wniosek o kredyt do co najmniej dwóch banków. Niekiedy może być taka sytuacja, że nie ma alternatywy, tak jak na przykład kredyty dla zarabiających w NOK. Jeśli jest możliwe więcej niż jedno rozwiązanie – koniecznie złóż wnioski o kredyt do co najmniej dwóch banków. Takie podejście daje Ci komfort, że jeśli dostaniesz odmowę lub ostateczne warunki kredytu gorsze niż w pierwotnej propozycji – masz drugi wybór.

A co ze wspomnianą klientką? Podałam jej alternatywne rozwiązanie w postaci tańszego kredytu, które pokazała w oddziale banku. Po stanowczym stwierdzeniu, że jeśli nie otrzyma pierwotnie proponowanych warunków zrezygnuje z kredytu i złoży wniosek w innym banku – obniżyli jej oprocentowanie. Całe szczęście, takie negocjacje były możliwe, bo gdyby nie, to trzeba byłoby składać ponownie dokumenty do kolejnego banku, znowu czekać na decyzję, przesuwać terminy… Mając w ręku decyzję kolejnego banku tego typu negocjacje są łatwiejsze – wystarczy pokazać inną umowę.

Memento

Szukając dobrego rozwiązania kredytowego należy zawsze porównać całkowite koszty dostępnych ofert w kilku różnych miejscach, u różnych pośredników, w różnych oddziałach banku. Propozycja rewelacyjnych parametrów kredytu powinna wzbudzić Twoją czujność. Ostatecznie wybierz najlepszą dla Ciebie ofertę, ale już spośród decyzji kredytowych, a nie z pierwotnych symulacji. Jest to niezwykle skuteczny sposób, aby otrzymać najlepszy kredyt.

Ewa Panasik

doradca kredytowy

Ewa Panasik

Leave a Reply