Skip to main content

W który banku dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny?

Chyba to oczywiste, że jedynie w tym Banku, w którym za pożyczone pieniądze oddasz łącznie najmniej.

Aby wybrać najtańszy kredyt trzeba porównać aktualne dostępne kredyty hipoteczne we wszystkich bankach, aby spośród nich wybrać ofertę najkorzystniejszą.

kredyty hipoteczne Gdańsk

Zapewnij sobie kredyt hipoteczny na najlepszych warunkach ZADZWOŃ

KREDYTY HIPOTECZNE – INFORMACJE

Jakie są rodzaje i przeznaczenie kredytów hipotecznych?

 • kredyt mieszkaniowy – przeznaczony na zakup mieszkania, działki budowlanej, zakup domu , remont, wykończenie, wykup od spółdzielni mieszkaniowej…
 • kredyt budowlano-hipoteczny – z przeznaczeniem na budowę domu, zakup mieszkania w budowie od dewelopera, adaptację na pomieszczenia mieszkalne
 • kredyt refinansowy – na spłatę innego kredytu hipotecznego, także z możliwością dobrania dodatkowej kwoty
 • kredyt konsolidacyjny – przeznaczony na spłatę zobowiązań wobec innych banków
 • pożyczka hipoteczna – to środki przeznaczone na cel dowolny
 • kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości komercyjnej

Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie kredytu zawsze związane jest z poniesieniem określonych kosztów. Najważniejsze przy wyborze banku jest to, aby łącznie wszystkie koszty obsługi kredytu były jak najniższe. Należą do nich:

 • prowizja bankowa – jednorazowa opłata za udzielenie kredytu
 • ubezpieczenie brakującego wkładu własnego – jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości własnych środków
 • wycena nieruchomości – sporządzana przez rzeczoznawcę majątkowego lub wewnętrznie w banku
 • ubezpieczenia kredytobiorcy – niektóre banki oferują w pakiecie z kredytem ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy(nie zawsze są obowiązkowe)
 • opłata za prowadzenie rachunku – może to być kilka złotych miesięcznie, ale zawsze to dodatkowy koszt

Nie jest łatwo, ponieważ każdy z banków stosuje inne stawki, a dodatkowo są one zmienne w czasie.

Jak przebiega kredyt hipoteczny krok po kroku

 • spotkanie z doradcą kredytowym – na podstawie otrzymanych informacji doradca kredytowy ustala jaki bank ma najkorzystniejszą dla klienta ofertę
 • wniosek kredytowy – wypełniamy formularze bankowe oraz gromadzimy niezbędne dokumenty, zgodnie z listą dokumentów wymaganych przez wybrany bank
 • decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank określa, czy udzieli kredytu i na jakich warunkach
 • umowa z bankiem – określa warunki kredytu i obowiązki kredytobiorcy wobec banku
 • umowa notarialna – przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego nieruchomość
 • wypłata kredytu

Kredyt mieszkaniowy – o czym warto pamiętać

W sytuacji, kiedy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinniśmy sprawdzić, czy w dziale IV Księgi Wieczystej nieruchomości nie ma wpisanej hipoteki lub w dziale III służebności na rzecz osób trzecich. Jeśli znasz numer Księgi Wieczystej możesz ją przejrzeć klikając tutaj. Jeśli w KW jest hipoteka na rzecz banku, wtedy trzeba do wniosku o kredyt dołączyć opinię bankową – to zadanie dla sprzedających.

W przypadku kredytu na mieszkanie posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dodatkowymi dokumentami, jakie będą wymagane do wniosku, są zaświadczenia ze Spółdzielni Mieszkaniowej: o przysługującym prawie do lokalu oraz o braku zaległości w opłatach. Wymaganym dokumentem do kredytu jest umowa przedwstępna, chociaż w 2 bankach można uzyskać decyzję w oparciu o oświadczenie kupującego.

Kredyt na dom, kredyt budowlano-hipoteczny

Są dwa warianty kredytu na dom: zakup gotowego domu oraz budowa. Przy zakupie, poza umową przedwstępną, potrzebne są dwa dokumenty: wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla działki (z Geodezji). Przy kredycie na budowę lub inaczej budowlano – hipotecznym musimy dodatkowo dołączyć prawomocne pozwolenie na budowę (z pieczęcią, że jest ostateczne), kosztorys budowy oraz wybrane strony projektu budowlanego. Kredyt na budowę wypłacany jest w transzach.

Specyficznym rodzajem kredytu budowlano – hipotecznego jest kredyt na zakup działki i następnie budowę domu. Zazwyczaj dzieli się proces na dwa etapy i dwa kredyty: jeden na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę drugi kredyt – na budowę. Są 4 banki, w których zakup działki i budowę domu można skredytować za pomocą jednego kredytu. Ma to taką zaletę, że od razu mamy zagwarantowane finansowanie całej inwestycji i nie musimy starać się o kredyt dwukrotnie.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy to inaczej spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy nowy kredyt będzie miał zdecydowanie lepsze warunki i w związku z tym obniżymy wysokość spłacanych rat.

Należy pamiętać, że są koszty związane z przeniesieniem kredytu, jak prowizja, opłata za ponowną wycenę nieruchomości oraz opłata za wpisanie do księgi Wieczystej hipoteki na rzecz nowego banku i opłata za wykreślenie hipoteki starego. Należy dobrze przeliczyć w jakim czasie te dodatkowe koszty zwrócą się nam w obniżonej racie.

Kredyt konsolidacyjny

Zdarza się, że spłacamy kilka zobowiązań o różnej wysokości oprocentowania: karty kredytowe, limity czy kredyty gotówkowe. Jeśli mamy możliwość zabezpieczenia kredytu na jakiejś nieruchomości, niekoniecznie własnej, dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, czyli spłata wszystkich zobowiązań i ich zamiana w jeden kredyt hipoteczny.

Zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżone oprocentowanie, możliwość wydłużenia długości kredytu nawet do 25 lat a więc zdecydowanie niższe raty.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to specyficzny rodzaj kredytu. Jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości ale nie ma wskazanego celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Z tego też powodu oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu celowego.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy kredycie hipotecznym?

Umowa kredytowa – to tutaj znajdują się warunki kredytu i Twoje obowiązki, jakie są z nim związane. Należy dokładnie ją przeczytać przed podpisaniem, wyjaśnić i zrozumieć wszelkie niejasności, aby kredyt nie stał się ciężarem na długie lata.

Zapewnij sobie najlepsze warunki kredytu hipotecznego ZADZWOŃ

Kredyty hipoteczne – aktualności

Kredyt na mieszkanie od dewelopera

| kredyty hipoteczne | No Comments
Wiemy już, jakie są etapy starania się o kredyt hipoteczny. Czym różni się kredyt na mieszkanie od dewelopera od standardowego kredytu hipotecznego? Otóż różni się celem, którym jest zakup mieszkania,…

Kredyt na mieszkanie na rynku wtórnym

| kredyty hipoteczne | No Comments
Wiemy już, że dla klienta doradztwo kredytowe jest bezpłatne i nie oznacza żadnych dodatkowych kosztów. Dziś chciałabym się zająć ciekawym tematem, jakim jest kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na rynku…

Tajniki kredytu na budowę domu

| kredyty hipoteczne | No Comments
Kredyt na budowę domu: kolejno co po czym Jak już zgromadziliśmy minimalny wkład własny myślimy o nowym lokum. Wraz z nadchodzącą wiosną budzi się nie tylko przyroda, ale te miesiące…

Warunki programu Mieszkanie Dla Młodych

| kredyty hipoteczne | No Comments
Moi klienci pytają mnie o wymagania nowego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jako ekspert kredytowy spróbuję odpowiedzieć na kilka nurtujących nas wszystkich pytań. Kto może być uczestnikiem programu Mieszkanie dla…